Dožinky v skanzene

26. 8. 2012, 10:00 - 16:00

Dožinky v skanzene

Žatva bývala najdôležitejším obdobím hospodárskeho roka. Nie nadarmo si deti užívajú najdlhší oddych od učenia práve v lete. Veď to, že by ich kvôli robote na poli rodičia do školy nepustili, si dobre uvedomovala aj Mária Terézia a na letné mesiace im dala prázdniny.

 

V nedeľu 26. augusta 2012 sa v SNM v Martine – Múzeu slovenskej dediny návštevníci dozvedia, čím všetkým si prešlo obilie po žatve, i to, ako vyzerala oslava úrody - dožinky. Na podujatí Dožinky predvedie folklórna skupina Drotár z Dlhého Poľa pri Žiline tradičné odovzdanie dožinkového venca hospodárovi i následné poďakovanie za úrodu, sprevádzané krásnym spevom a tancom.

 

Počas programu, ktorý bude trvať od 10.00 do 16.00 h sa návštevníci môžu nielen prizerať, ale aj si vyskúšať, ako sa kedysi mlátilo. Po dobre vykonanej práci budú pripravené aj ochutnávky pečiva a tradičného chleba s masťou a cibuľou či chleba posypaného rôznymi bylinkami – šalviou, rutou, pažítkou, yzopom, bazalkou.

 

Zaujímavá bude aj „koštovka“ chlebových placiek pripravených archaickým spôsobom na rozpálenom kameni a pečenie chlebového cesta na palici.

 

Dožinkovú nedeľu bude pred krčmou z Oravskej Polhory návštevníkom spríjemňovať od poludnia ľudová hudba Maroša Kramára a počas celého dňa prezentácia tvorby tradičných ľudových výrobkov , ktorú predvedú pozvaní remeselníci.

 

O 13.30 h. sa v kostole z Rudna bude konať rímsko-katolícka svätá omša.

 

 

Ďalšie informácie:

Ing. Jaroslava Ďurdíková

jaroslava.durdikova@snm.sk

tel.: 043/ 245 81 11