Keď sa zima opýta

14. 10. 2018, 10:00 - 16:00

Keď sa zima opýta


Zoznámte sa s prácami, ktoré naši predkovia vykonávali na jeseň. Predposlednú programovú nedeľu v Múzeu slovenskej dediny – podujatie Keď sa zima opýta – si budete môcť užiť 14. októbra 2018 od 10.00 do 16.00 hodiny. 

Pracovné činnosti, ktoré súviseli so zásobením rodiny na zimné obdobie, predstavia členovia Folklórneho súboru Drotár z Dlhého Poľa a Folklórnej skupiny z Podhradia. Rezanie a tlačenie kapusty, krájanie jabĺčok na sušenie, príprava šípok na čaj či príprava dreva na zimu boli bežnou zručnosťou. 

Ak sa rozhodnete stráviť druhú októbrovú nedeľu v Múzeu slovenskej dediny, areálom vás bude sprevádzať vôňa pečených zemiakov alebo jabĺk, ktoré si sami môžete pripraviť v pahrebe. Môžete ochutnať nielen špeciality z nich, ako napríklad „zemnačne osušky" alebo zemiakovú babu. V jedení zemiakovej baby si dokonca budete môcť zmerať sily s ostatnými návštevníkmi. Ochutnáte aj čaje z byliniek pestovaných v našich záhradkách. 

V kováčskej vyhni si pozriete prácu kováča pri podkúvaní koňa. Pre najmenších sú prichystané tvorivé dielne. V nich si deti budú môcť vyskúšať plstenie ovčej vlny, vyrobiť si zemiakové pečiatky, figúrky z makovíc a gaštanov alebo voňavé vrecúška naplnené bylinkami. 

Počas programu od 10.00 do 16.00 hod. budú hrať Dlhopoľskí heligonkári. 

O 13.30 hod. sa v kostole z Rudna bude konať rímskokatolícka svätá omša. 

Plagát

Bližšie informácie: 
Ing. Jaroslava Ďurdíková 
043/24 58 115, 0908 615 067 
jaroslava.durdikova@snm.sk 

Udalosť na Facebooku