Múzeum opäť rozozvučia tóny heligóniek

8. 7. 2018, 10:00 - 16:00

Múzeum opäť rozozvučia tóny heligóniek


Múzeum slovenskej dediny už po šestnásty raz ožije zvukom heligóniek. Muzikanti z Turca, Kysúc, Oravy rozveselia a roztancujú návštevníkov na podujatí Turčianska harmonika v nedeľu 8. júla 2018 od 10.00 do 16.00 hod. Nasledovať bude voľná zábava v sprievode harmoniky do 18.00 hod. 

V programe sa od 10.30 hod. predstaví viac ako päťdesiat účinkujúcich rôznych vekových kategórií. Návštevníci budú mať možnosť spoznať a vypočuť si známych i menej známych heligonkárov, ktorí hrávajú pre potešenie seba či svojich priateľov a dobre sa s nimi zabaviť v krásnom prostredí najväčšieho múzea v prírode na Slovensku. 

Medzi účinkujúcimi budú napríklad malí súrodenci Majcherovci, Poništovci či už dobre známi bratia Koptákovci. Svojou hrou potešia aj skalní hosťujúci hráči, ktorí nechýbali ani na predchádzajúcich ročníkoch Turčianskej harmoniky – Jozef Glombík, Milan Roob, Majerčíkovci, bratia Chládekovci, Ladislav Rybár s otcom, Adam Balačin i najstarší účinkujúci Július Zaťko. Predstavia sa tiež početnejšie zoskupenia ako Bystrická kasňa, Zborovskí heligonkári, Detský folklórny súbor Belanček z Bieleho potoka pri Ružomberku či Nitrianska heligónka. V predobednom pásme vystúpia domáci turčianski muzikanti, v popoludňajších hodinách sa predstavia hostia. 

Súčasťou podujatia bude aj výstava Turčianska harmonika vo fotografii, ktorá bude venovaná predchádzajúcim ročníkom tohto podujatia. Spomienky zachytené fotoaparátom budú zložené zo snímok Anny Thomkovej-Baranovej, Milana Rooba a fotoarchívu Slovenského národného múzea v Martine. Výstavu si návštevníci múzea budú môcť pozrieť do konca júla tohto roku. Zároveň bude prebiehať malá škola hry na heligónku spojená s výkladom histórie hry na tomto hudobnom nástroji, jeho konštrukcii a tradícii v slovenskej ľudovej hudbe. 

Šestnásty ročník podujatia Turčianska harmonika podporil Peter Bela B-STAV SK, Občianske združenie Jahodnícke háje, MaxxxSound – Róbert Gajdoš a F&J Sound – Light. 
Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu. 

Kontakt pre bližšie informácie: 
Mgr. Tatiana Kadlecová 
tel: 043/ 24 58 112 
e-mail: tatiana.kadlecova@snm.sk 

Mgr. Martin Bačiak 
tel.: 0907 846 808 
e-mail: baciakm@gmail.com 


turcianska harmonika muzeum slovenskej dediny