Te prindžaras amen

14. 5. 2017, 10:30 - 16:00

Te prindžaras amen

V nedeľu 14. mája 2017 sa v martinskom Múzeu slovenskej dediny uskutoční 15. ročník festivalu rómskej hudby, tanca a výtvarnej tvorivosti. Podujatie Te prindžaras amen – Spoznajme sa pripravuje Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum kultúry Rómov na Slovensku.

Program 15. ročníka podujatia sa bude niesť v znamení tanca. Aké boli jeho tradičné podoby a nakoľko sa podarilo uchovať ich do súčasnosti, aký je stav súčasnej dokumentácie, objavujú sa niektoré tradičné prvky v choreografiách súčasných rómskych tanečných súborov? To zistíme aj vďaka tematicky zameranej dramaturgii vystúpení jedného z najlepších rómskych súborov na Slovensku – Romano jilo – Rómske srdce z Krupiny, tanečnému vystúpeniu žiakov Základnej umeleckej školy QuoVadis zo Zvolena a tanečnej skupiny Attilu Oláha z Dunajskej Stredy. Ten sa zúčastnil jedného z unikátnych projektov na Slovensku – dokumentácie tradičných podôb tanca na Gemeri, ktorého výstupom je aj DVD nosič Gemer tancuje, ktorý vydalo na základe predchádzajúceho výskumu Gemerské osvetové stredisko v Rožňave v roku 2014. Zatancujú nám maďarské a rómske čardáše z Gemera, o ktorých histórii sa aj niečo dozvieme.

Attila Oláh bude jedným z lektorov workshopu tanca, ktorý bude súčasťou tohtoročného podujatia. Ďalšími budú Ing. Zora Abrahámová, pedagogička Základnej umeleckej školy QuoVadis zo Zvolena a Peter Kačica, vedúci súboru Romano jilo – Rómske srdce z Krupiny.

Nielen im bude do tanca hrať známa vynikajúca Ľudová hudba Paľáčovci z Hrochote.

Zaujímavým spestrením budú určite krátke hudobno-dramatické pásma Khamoro – Slniečko a Amáro – Naše, v podaní detí z Komunitného centra Romano Jilo zo Zvolena, či vystúpenie domáceho detského rómskeho súboru Somnakune čhavore – Zlaté deti z Martina.

Pre návštevníkov bude sprístupnená výstava diel rómskych neprofesionálnych výtvarníkov zo zbierok Múzea kultúry Rómov na Slovensku.

Celodenne bude sprístupnená expozícia Múzea kultúry Rómov na Slovensku. Tu si budú návštevníci môcť pozrieť dokumentárny film Romane butia – Rómske profesie, ktoré v spolupráci s organizáciou Fundacja Dobra Wola z Krakova pripravilo v roku 2016 MKRnS. Ďalším premietaným dokumentom bude DVD s názvom Gemer tancuje.

Pre detských návštevníkov bude pripravený program v tvorivej dielni.

Usporiadateľ si vyhradzuje právo zmeny programu.

O vystupujúcich

Rómsky súbor Romano jilo z Krupiny spolupracuje s Komunitným centrom Romano jilo zo Zvolena a Centrom voľného času Domček v Krupine. Ide o jeden z najlepších rómskych súborov u nás vďaka dôrazu kladenému na tradície a autentickosť či už kostýmového stvárnenia, ako aj choreografie jednotlivých tancov a použitých prvkov. Jeho vedúcim je už 11 rokov Peter Kačica. Vystúpenie súboru bude obohatené o krátke hudobno-dramatické pásma a interpretáciu halgató v podaní Miroslava Kačicu – "na počúvanie" určených citlivých, pomalých, ťahavých piesní, najčastejšie v sólovom prevedení, s dramatickým, smutným až tragickým obsahom.

_______________________________

Kontakt pre bližšie informácie:

Mgr. Adriana Daneková
email: adriana.danekova@snm.sk
tel.: 0908 902 650, pokladňa: 043/24 58 116