Turčianska harmonika

8. 7. 2012, 10:00 - 16:00

Turčianska harmonika

 

Tridsiatka harmonikárov a heligonkárov z Turca a okolia predstaví svoje umenie v Múzeu slovenskej dediny. Na desiaty ročník obľúbeného podujatia Turčianska harmonika Vás pozývame v nedeľu 8. júla 2012. Tohtoročná jubilejná „harmonika“ sa obzrie až k svojim začiatkom a ponúkne prierez doterajšími ročníkmi.

 

Podujatie bude venované repete interpretov, ktorí boli tvárami programu na plagátoch predchádzajúcich ročníkov. Tí, spolu s ďalšími pozvanými hráčmi, predstavia cieľ podujatia – hru na heligónku a heligonkárov v čo najširšom spektre. V uplynulých ročníkoch mali návštevníci možnosť spoznať a vypočuť si desiatky turčianskych heligonkárov a dobre sa s nimi zabaviť v rázovitom prostredí Múzea slovenskej dediny. Aj tentokrát sa po skončení oficálnej časti môžu návštevníci zabávať s majstrami harmoniky.

 

Sprievodným podujatím bude aj výstava Turčianske rybárstvo v objekte z Necpál a predaj ľudovoumeleckých výrobkov.

 

Tento rok uplynie už 10 rokov, odkedy sa po prvýkrát rozozvučali v múzeu heligónky, harmoniky a spev v podaní turčianskych muzikantov. Počas uplynulých ročníkov sa organizátorom podarilo naplniť cieľ podujatia – v čo najširšom zmysle predstaviť hru na heligónke a harmonike – hudobných nástrojoch, ktoré ani na začiatku tretieho tisícročia nestratili nič zo svojej atraktivity. Veď už oddávna nesmela harmonika chýbať pri odobierke regrútov na vojnu, na svadbách a veseliciach, pri rodinných stretnutiach, pri besedovaní v nedeľné podvečery, či pri zábave v krčme.

 


„Heligónka – to je zázračný nástroj. Roztancuje, rozospieva každého, kto má rád dobrú pesničku, kto si rád zaspieva.“


 

Kontakt pre ďalšie informácie:

PhDr. Stanislav Horváth

stanislav.horvath@snm.sk

tel: 043/ 245 81 13