Vianoce na dedine

11. 12. 2011, 10:00 - 16:00

Vianoce na dedine

Vianoce patria nepochybne k najkrajším sviatkom v roku. V minulosti sa považoval za začiatok predvianočného obdobia sviatok sv. Ondreja. Až do Vianoc bolo toto obdobie v tradičnom dedinskom prostredí spojené s množstvom obradov a magických úkonov, ktoré mali zabezpečiť prosperitu gazdovstva, zdravie rodiny, pozitívne ovplyvniť prírodu a tým aj budúcu úrodu. Významné miesto mali v tomto čase aj predpovede počasia, úrody, významných udalostí v živote človeka.

Práve tradičným zvykom a obradom predvianočného a vianočného obdobia je venovaný program Vianoce na dedine, ktorý sa uskutoční v nedeľu 11. decembra 2011 v Múzeu slovenskej dediny v Martine – Jahodníckych hájoch ako posledný z cyklu tohtoročných programových podujatí. V programe od 10.00 do 16.00 sa predstavia detský folklórny súbor Kelčovan z Čadce s pásmom predvianočných a vianočných zvykov a folklórna skupina z Turčianskej Štiavničky s vianočnými spevmi a koledovaním.

Súčasťou programu budú obchôdzky Lucií, ondrejské veštenie ako aj ukážky tradičných ľudových výrob – pečenie vianočných oblátok, zdobenie medovníkov, zhotovovanie vianočných ozdôb z tradičných materiálov spojené s predajom.

Pre detských návštevníkov sú pripravené obchôdzky Mikuláša s čertom a anjelom a tvorivá dielňa, v ktorej si vyskúšajú svoju šikovnosť pri tvorbe vianočných ozdôb zo slamy, orechov či papiera.

V rámci programu sa bude konať o 13. 30 hod. r. k. svätá omša v kostole z Rudna. 

Informácie:

PhDr. Anna Kiripolská 
043/2458112
anna.kiripolska@snm.sk,
www.snm.skwww.snm-em.skwww.skanzenmartin.sk