Vianoce na dedine

8. 12. 2019, 10:00 - 16:00

Vianoce na dedine

Posledné tohtoročné podujatie v Múzeu slovenskej dediny bude mať pravú vianočnú atmosféru. V nedeľu 8. decembra 2019 Vás privítame v čase od 10.00 do 16.00 hod. na podujatí Vianoce na dedine.

Počas celého dňa budú areálom múzea znieť vinše a koledy. O 10.30 a 12.00 hod. vystúpi v drevenom kostole z Rudna Klub autentického folklóru Hojana zo Žiliny s pásmom vianočných piesní „Za koľande džinkujeme" a „Koľindovaňe u Svancari". Predstaví v nich piesňový repertoár, ktorý bol využívaný pri koledovaní po štedrovečernej večeri v kysuckých obciach Čierne, Skalité a Oščadnica. Návštevou nás poctia aj praví Betlehemci z hriňovského lazu Priehalina. O 11.30, 12.30 a 14.30 hod. predvedú archaickú betlehemskú hru, ktorá je každoročnou súčasťou vianočných obchôdzok na priehalinskom laze.

Do tajov mágie stridžích dní a ľúbostného čarovania Vás zasvätíme pri ondrejskom veštení. Lucie s husacími krídlami z Vás zase pozmetajú všetko zlé a Mikuláš s čertom a anjelom podľa zásluh odmenia všetky poslušné i neposlušné deti.

Neodmysliteľnou súčasťou vianočného podujatia sú aj ukážky remesiel spojené s predajom ľudovo-umeleckých výrobkov. Nebude chýbať ani pečenie vianočných oblátok na oblátnici či zdobenie chutných medovníkov. Maškrtné jazýčky si prídu na svoje v krčme z Oravskej Polhory, kde bude ponuka obohatená o tradičné dobroty.
Pre najmenších návštevníkov sú pripravené tvorivé dielne, v ktorých si budú môcť vyrobiť vlastné ozdoby na vianočný stromček.

O 13.30 hod. sa bude konať rímskokatolícka svätá omša v kostole z Rudna.

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu. Podujatie podporilo OZ Jahodnícke háje.

Bližšie informácie:
Mgr. Simona Jaššová
simona.jassova@snm.sk
+421 43 24 54 235