Všetko nám dáva matka príroda

12. 9. 2010, 10:00 - 16:00

Všetko nám dáva matka príroda

Slovenské národné múzeum v Martine - Múzeum Andreja Kmeťa Vás pozývajú v nedeľu 12. septembra 2010 do Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch (skanzen) na podujatie Všetko nám dáva matka príroda.

Súčasťou akcie bude už tradičná výstava aktuálne rastúcich húb spojená s hubárskou poradňou, ochutnávka hubového guláša, ktorý bude tento rok uvarený z 22 druhov húb a hubovníka (obdoby zemiakovej baby, ale upečeného z húb). Návštevníci sa budú môcť poradiť ako bojovať so škodcami v domácnosti a hospodárstve. Neživú prírodu priblíži výstava minerálov, tentoraz prezentovaná farbami a tvarmi kremeňa, predaj minerálov spojený s určovaním skamenelín a minerálov. Živú prírodu nám priblíži poradenstvo pri využití liečivých rastlín v ľudovom liečiteľstve spojené s predajom liečivých bylinných zmesí, poznávanie stromov a krov podľa listov a plodov a poznávanie vtákov podľa hlasu. Osobitne bude prezentovaná činnosť Národného parku Veľká Fatra, ktorého pracovníci podajú informácie aj o chránených druhoch rastlín a živočíchov v našom regióne, o návštevnom poriadku národného parku a osobitne pripravia tvorivé dielne pre deti, kde si budú môcť poskladať zvieratko, alebo sa hrať na skrývačku a iné hry.

Na svoje si prídu aj obdivovatelia bonsajov, sukulentov a kaktusov, ktoré predstavia na výstave skupina turčianskych pestovateľov Bonsai – môj priateľ a Spolok priateľov kaktusov Vrútky a súkromný pestovatelia. Výstava bude spojená s poradenstvom pri pestovaní a predajom kaktusov a sukulentov.

Podujatie sa koná v spolupráci so Správou Národného parku Veľká Fatra.

Kontakt: Mgr. Andrej Bendík, PhD.
andrej.bendik@snm.sk
☎ 043/ 4230639
www.snm-em.sk