Zažite Veľkú noc ako pred sto rokmi

13. 4. 2014, 10:00 - 16:00

Zažite Veľkú noc ako pred sto rokmi

Veľká noc bez televízie, čokoládových zajacov a umelohmotných dekorácií – takto ju poznali naši starí a prastarí rodičia. Tradície a zvyky našich predkov, ktoré sprevádzali veľkonočné obdobie však nie sú ešte minulosťou. Zažiť ich môžete aj vy na podujatí Veľká noc na dedine, ktoré už od roku 1995 organizuje Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum slovenskej dediny. V nedeľu, 13. apríla 2014, sa od 10.00 hod. do 16.00 hod. zmení najväčší slovenský skanzen na veľkú oslavu Veľkej noci v tradičnom duchu.

Návštevníci uvidia okrem jarných a veľkonočných zvykov a folklóru aj ukážky zdobenia kraslíc či pletenia korbáčov v podaní dobrovoľníkov a ľudových výrobcov. Nebudú chýbať ani predaj a ukážky výroby ďalších tradičných výrobkov.

Pre malých, ale aj veľkých návštevníkov sú prichystané tvorivé dielne. Tí, ktorí si so sebou prinesú vyfúknuté vajíčka, si budú môcť v dielňach vyskúšať svoju šikovnosť pri ich zdobení na mnoho spôsobov.

Veľkonočnú oblievačku a vynášanie Moreny priblíži návštevníkom Folklórna skupina Lysec z Belej – Dulíc. Morenu vynesie aj Detský folklórny súbor Kalužiar z Martina a najmenších návštevníkov poteší pásmom s detskými hrami.

O 13.30 h. sa bude konať rímskokatolícka svätá omša v drevenom kostole z konca 18. storočia.

Okrem medovníkov, medoviny či iných jarmočných dobrôt, bude pripravená ponuka tradičných jedál v krčme z Oravskej Polhory.

Múzeum slovenskej dediny v Martine je najväčšie múzeum v prírode na Slovensku. Pod šírim nebom sa v ňom na viac ako 15 hektároch podarilo sústrediť 150 objektov ľudovej architektúry, ktoré svojím interiérovým zariadením predstavujú tradičný spôsob bývania a života na severozápadnom Slovensku v druhej polovici 19. a prvej polovici 20. storočia. Táto unikátna zbierka sa stala kulisou pre natáčanie nejedného filmu či rozprávky, napríklad aj Perinbaby.

Slovenské národné múzeum dokázalo zachovať nespočetné množstvo klenotov slovenského kultúrneho dedičstva. V tomto úsilí mu od roku 2007 pomáha aj Poštová banka. Všetci klienti Poštovej banky tak majú 20% zľavu na vstup nielen do Múzea slovenskej dediny a múzeí Slovenského národného múzea v Martine, ale aj do ďalších 17 múzeí Slovenského národného múzea po celom Slovensku.

Kontakt:
PhDr. Anna Kiripolská
043/24 58 112, pokladňa: 043/42 39 491
anna.kiripolska@snm.sk
www.snm.sk, www.skanzenmartin.sk