Človek a príroda

9. 9. 2018, 10:00 - 16:00

Človek a príroda

Štrnásty raz sa stretneme pri poznávaní prírody v Múzeu slovenskej dediny. Na podujatie Človek a príroda Vás pozývame v nedeľu 9. septembra 2018 od 10.00 do 16.00 h.

Malých aj veľkých istotne zaujme výučba ryžovania zlata, pri ktorej budú mať návštevníci možnosť sami si vyryžovať cenné zrniečka a získať certifikát zlatokopeckého remesla. Tiež uvidia rôzne ukážky zlata a dozvedia sa o ňom mnoho zaujímavostí.

Živú prírodu priblíži poradenstvo pri využití bylín, spojené s predajom liečivých bylinných zmesí. Negatívne vplyvy rozširovania rastlín budú prezentované prostredníctvom poznávania inváznych rastlín.

Tradične je pre návštevníkov pripravená výstava aktuálne rastúcich húb s poradňou. Uskutoční sa ochutnávka hubového guláša.

Na svoje si prídu aj obdivovatelia sukulentov a kaktusov, ktoré predstavia súkromní pestovatelia a zároveň poradia pri ich pestovaní. Návštevníci si budú môcť pozrieť výstavku exotických orchideí, ale aj získať cenné rady o ich pestovaní. Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín zabezpečí výstavu mäsožravých rastlín, ochutnávku chilli papričiek a štipľavých omáčok. Výstava bude spojená s predajom a pestovateľskou poradňou.

Živá výstavka Potvory z našich potokov predstaví ich obyvateľov – bezstavovce žijúce v tečúcich vodách našich potokov. Návštevníci si budú môcť z misky vytiahnuť živého vodného bezstavovca a pozrieť sa naň pod mikroskopom, pričom sa dozvedia informácie o ekológii a biológii daného druhu.

Nemenej zaujímavé bude aj oboznámenie sa so zaujímavosťami a osobitosťami zo života hmyzu.

Po prvý krát bude predstavený projekt živých kamerových prenosov zvierat z pohoria Veľká Fatra, ktorú zabezpečí Správa Národného parku Veľká Fatra.

Pre návštevníkov pracovníci Národného parku Malá Fatra priblížia čo je to mokraď, aký je ich význam pre človeka, interaktívnou formou si predstavíme ramsarské lokality na Slovensku a zahráme sa mokraďové bingo, pri ktorom sa prenesieme do sveta živočíchov žijúcich v mokradiach. V bloku Spoznajme stopy živočíchov si ukážeme a naučíme sa spoznávať stopy a v dielničke si deti môžu vyrobiť malý atlas stôp.

O 13.30 h. sa v kostole z Rudna bude konať rímskokatolícka svätá omša.

Zmena programu vyhradená.

Kontakt pre bližšie informácie
Mgr. Andrej Bendík, PhD.
tel.: 043/24 55 111
e-mail: andrej.bendik@snm.sk